DG: Ingen trafik till Västervik i början av juni

Destination Gotland kommer med all sannolikhet att köra trafik till Västervik även 2019. Man kommer dock inte att dra igång trafiken lika tidigt som i år. "Vi har utvärderat resultatet", säger Christer Bruzelius.

Foto: Henrik Radhe/arkiv

FÄRJETRAFIKEN2018-11-29 19:05

Det formella beslutet är inte fattat, men enligt Destination Gotlands vd Christer Bruzelius planerar man att köra trafik till Västervik även den kommande sommaren. Man kommer dock att skjuta fram trafikstarten jämfört med i år, och inte ha turer redan från den 1 juni.

– Det vi har sett när vi har utvärderat resultatet är att intresset för Västervikstrafiken inte är lika starkt i början av juni. Det är framförallt under högsommarveckorna som intresset finns, säger Christer Bruzelius.

LÄS MER: Rekordsommar för DG – men inte för Gotlandstrafiken

Under sommaren 2018 utökade Destination Gotland antalet turer till Västervik jämfört med 2017, som var det första året som bolaget satsade på Västervikstrafik. Enligt Christer Bruzelius håller man på att ta fram sommarturlistan i detta nu, och han vill i nuläget inte spekulera om antalet turer till Västervik under den kommande sommaren.

– Vi håller på och lägger sista handen vid sommarturlistan nu, så vi återkommer med vilka förändringar det blir på Västervikslinjen den kommande sommaren.

Det ökade antalet turer till Västervik under sommaren 2018 bidrog även till att det totala antalet passagerare som åkte med Västervikslinjen ökade med 13,6 procent jämfört med föregående sommar. Enligt Christer Bruzelius är trafiken till Västervik ett bra sätt att locka nya besökare till Gotland.

– Västervikstrafiken är positiv trafik ur just den aspekten. Den lockar även resenärer att åka över dagen, och förhoppningsvis är det resenärer som sedan kommer tillbaka för längre vistelser senare.

LÄS MER: DG tror på fortsatt trafik till Västervik

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!