Så många fartsyndare fångades av kamerorna
Gotlands 20 fartkameror finns uppsatta på tre vägsträckor; Visby-Klintehamn på väg 140, Visby-Lärbro på väg 148 samt på väg 143 i Roma. Totalt sett noterades 787 fall av hastighetsöverträdelser på dessa kameror, och majoriteten av överträdelserna skedde på väg 140 mellan Visby och Klintehamn.
LÄS MER: Nära 800 fångades av kamerorna i fjol • Vägen med flest fartsyndare
Anders "Leo" Pettersson listar sina bästa värvningar
Sportredaktionen har bett sportcheferna för öns mest framstående föreningar att lista sina favoritvärvningar, och nu har turen kommit till Visby Ladies mångårige coach och sportchef Anders "Leo" Pettersson. Med på listan finns klassiska namn som Katja Lefwerth, Petra Gläser och Jessica Kelliher.
LÄS MER: Sportchefen presenterar sina 13 bästa värvningar
Vad får gotlänningarna för den höga elnätsavgiften?
Gotland har en av de högsta elnätsavgifterna i landet, och pengarna ska enligt Gotland Elnät AB gå till att stärka det gotländska elnätet. Men vad får gotlänningarna för den höga avgiften? Minskar antalet strömavbrott på ön i takt med investeringarna i elnätet? Vi har ställt frågorna till Kalle Blomberg, vd för Gotlands Elnät, samt begärt ut statistik över antalet strömavbrott de senaste åren.
LÄS MER: Statistik: Antal strömavbrott på Gotland senaste åren