Eva Sjöstrand har genom åren givit ut drygt 20 böcker, alla inom den kulturella sfären. Bara i år har det kommit två stycken ”Fruntimmerssamfundet – 200 år av gotländsk kvinnohistoria” och ”Mästermyr – När Gotland hade vatten”.
Det är just det som driver henne, viljan att berätta det som låter sig berättas.
Och än finns mycket kvar, även om något nytt projekt inte är påbörjat:
– Hittar jag en tråd till något som ännu inte är berättat så följer jag den, säger hon.
Men som folkbildare har du aldrig sett dig, säger du?
– Nej, jag gör det för min egen nyfikenhets skull. Och kan människor lära sig något av det är det väl bara bra. Under hösten gör jag och Jan Ekedahl ytterligare två berättarkonserter om myren, i Eksta och Kräklingbo, och ytterligare en på Almedalsbiblioteket i januari.
Dessutom hörs hon i radio på lördagsmorgnar, som presentatör för ”Lördagsmorgon i P2”. Så nog finns att göra.
Kungl. Gustav Adolf Akademin för svensk folkkultur grundades den 6 november 1932. Det är också just detta datum prisutdelningen på Uppsala slott kommer att ske.
Prissumman är på 50 000 kronor och delar av akademins motivering lyder: ”…för hennes betydelsefulla gärning som författare av böcker och artiklar om gotländskt folkliv och gotländsk kulturhistoria samt för hennes gedigna folkbildningsarbete rörande folkkultur”.
Förra året gavs motsvarande pris till arkeologen och historikern Majvor Östergren.